Od czego zacząć i w co inwestować?

3
281
Od czego zacząć i w co inwestować?
Od czego zacząć i w co inwestować?

Od czego zacząć i w co inwestować?

Od pewnego czasu po głowie chodzi Ci myśl o rozpoczęciu swojej przygody z finansami, jednak nie wiesz od czego zacząć oraz w co inwestować? Wchodząc na tę stronę właśnie zrobiłeś swój pierwszy krok! Aby dokonać jakiejkolwiek zmiany w życiu najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jest ona niezbędna.

Wydawać by się mogło, że to stwierdzenie jest banałem. Pomyśl jednak jak wiele osób z Twojego otoczenia każdego dnia narzeka na swoją sytuację finansową, przy czym praktycznie nikt nie stara się tego zmienić. Dzieje się tak głównie dlatego, że mimo problemów, otrzymywany dochód wystarcza by jakoś się utrzymać od pierwszego do pierwszego, a przyzwyczajenie nie pozwala na wypróbowanie czegoś nowego. W świadomości wielu ludzi jest także mocno zakorzeniony pogląd państwa socjalnego, którego rolą jest zapewnienie godnego życia swoim obywatelom. Tak się jednak nie dzieje, dlatego w obecnej sytuacji każdy powinien sam zadbać o swój dobrobyt poprzez rozwój finansowej inteligencji.

Od czego zacząć i w co inwestować?

Do tej pory, co jakiś czas, czytałeś najnowsze doniesienia o kolejnych konsekwencjach i zagrożeniach kryzysu gospodarczego, a w autobusie przysłuchiwałeś się dwójce nieznajomym, którzy rozmawiali o zakupie akcji nowej spółki. Pani w banku zachęcała Cię do otwarcia korzystnej lokaty i dywersyfikacji portfela inwestycyjnego (oferta była dość atrakcyjna), a szperając po Internecie natrafiłeś na artykuł o Bitcoinie- wirtualnej walucie. Tekst wydał Ci się bardzo ciekawy, tym bardziej, że padło tam wiele słów o ogromnych zyskach. Być może stało się tysiąc zupełnie innych rzeczy, które skłoniły Cię do zmiany swoich finansowych nawyków i w końcu postanowiłeś przyjrzeć się im bliżej.

Na początek musisz wiedzieć, że istnieje mnóstwo zróżnicowanych możliwości pomnażania kapitału oraz oszczędzania, od banalnie prostych do bardzo skomplikowanych. I wbrew powszechnej opinii, aby rozpocząć swoją przygodę z finansami, nie trzeba posiadać sporej ilości gotówki czy też szerokiej wiedzy w dziedzinie ekonomii. Przede wszystkim liczy się chęć uzyskania wolności finansowej. Oczywiście każda praktyka inwestycyjna powinna być poparta choćby podstawową wiedzą, nie tylko w zakresie danej metody ale także z ogólnych zasad funkcjonowania rynku. Nie oznacza to jednak, że jesteś zmuszony do przebrnięcia przez zawiłe i specjalistyczne pozycje o mikro i makroekonomii. W Internecie z łatwością można znaleźć proste definicje lub filmiki, które w sposób jasny tłumaczą podstawowe zjawiska ekonomiczne. Warto się z nimi zapoznać po to, by lepiej zrozumieć mechanizm obrotu finansami.

Temat inwestycji jest jednak zbyt rozbudowany aby udało się go zawrzeć na kilku stronach tekstu –  na świecie powstały setki, o ile nie tysiące publikacji, które bardzo często poruszają tylko pojedyncze zagadnienia. Dla przykładu warto wspomnieć, iż na samej giełdzie można handlować nie tylko akcjami i obligacjami. Do obrotu są dopuszczone również instrumenty pochodne takie jak kontrakty terminowe, opcje, swapy, warranty, natomiast instrumentem bazowym może być niemalże dowolny towar – indeks (np.WIG30), waluty, stopy procentowe, złoto, miedź, ropa naftowa, kawa i wiele innych. Wszystko to wydaje się być dość skomplikowane, wystarczy jednak poświęcić trochę czasu na naukę, a wszystko stanie się zrozumiałe.

Także pod pojęciem ,,inwestycje alternatywne’’ kryje się szeroka gama możliwości: wino, whisky, monety, znaczki, karty kolekcjonerskie, sprzęt muzyczny, antyki, sztuka to tylko część z oferowanych na rynku rozwiązań.

O czym będziemy pisać?

Jak widzisz, każdy ze sposobów wykorzystania swoich funduszy jest bardzo rozległy. Dlatego też każdej metodzie inwestycji zostanie poświęcony osobny artykuł, opisujący jej zasady funkcjonowania, korzyści i zagrożenia jakie za sobą niesie, statystyki, opinie ekspertów, nasze doświadczenia lub też uwagi. Znajdziesz tam także dodatkowe materiały, takie jak filmy, książki, gry interaktywne, quizy i linki do polskich oraz zagranicznych stron, które są wyjątkowo przydatne w edukacji finansowej. Powstanie także oddzielny cykl artykułów, związany z kwestią oszczędzania. Tam również dowiesz się, które rozwiązania są najkorzystniejsze dla Twojego portfela.

Poniżej znajduje się lista przykładowych tematów, które będą się kolejno pojawiać:

 • inwestowanie w edukację;
 • bezpieczeństwo inwestycyjne;
 • psychologia inwestowania;
 • oferta bankowości m.in. lokaty, produkty strukturyzowane, fundusze inwestycyjne;
 • giełda;
 • nieruchomości;
 • surowce;
 • inwestycje alternatywne;
 • własny biznes;
 • pożyczki społecznościowe;
 • hazard a inwestycja.

Powyższe metody można z łatwością dopasować do swoich cech osobowości, zainteresowań, trybu pracy i codziennego planu zajęć.

Należy jednak pamiętać o tym, że:

! Inwestowanie to w skrócie odkładanie środków finansowych i ich późniejsze wykorzystanie w celu pomnożenia majątku, stąd też ciężko jest stworzyć uniwersalną i stałą listę inwestycyjnych możliwości. Szansa na zarobek nie zawsze jest tak oczywista i często to od inwestora zależy, czy będzie potrafił dostrzec i wykorzystać nadarzającą się okazję.

! Każdy sposób inwestowania niesie za sobą ryzyko utraty części lub całości ulokowanej gotówki. Należy jednak podkreślić, że ryzyko inwestycyjne jest zróżnicowane i istnieją rozmaite sposoby na jego ograniczenie. Ważną rolę w powstrzymywaniu dalszych strat odgrywa samodyscyplina i tzw. psychologia inwestowania.

! Dokonując jakichkolwiek wydatków warto zastanowić się czy jest to rzecz, która pozwoli w przyszłości na pomnożenie zainwestowanej gotówki, czy też obciąży portfel i z czasem straci na wartości. Robert Kiyosaki (autor serii bestsellerów ,,Biedny Ojciec, Bogaty Ojciec’’) nieco odbiegł od standardowych definicji pojęć aktywa i pasywa. Według niego:

 • aktywa to wszystkie środki, które wkładają pieniądze do Twojego portfela;
 • pasywa to środki, które te pieniądze wyciągają.

Ekonomiści spierają się co do słuszności takiego rozumienia pojęć, jednak nie to jest w tym momencie istotne. Niezależnie od tego jaką definicję przyjmiemy, należy pamiętać o podstawowej zasadzie inwestycji – ma ona przynosić zysk. Kolejne wizyty w centrach handlowych i zakup ubrań z najnowszej kolekcji mogą być więc aktywem lub pasywem. Inwestycja ta opłaca się w momencie, gdy np. prowadzisz własnego modowego bloga i zakupiony towar będzie służył do utworzenia kolejnych wpisów i jego dalszej promocji.

! Nie wolno oszukiwać samego siebie. Zanim dokonasz zakupu kolejnej gry, perfum lub kurtki odpowiedz sobie szczerze na pytanie czy jest ona niezbędna i czy możesz sobie na to pozwolić? Niezbyt mądrym posunięciem jest kupowanie nowych, drogich rzeczy gdy nie otrzymujesz żadnego dochodu i nie posiadasz jakiegokolwiek funduszu awaryjnego. Tłumaczenie, że ten zakup jest inwestycją w samego siebie, nie tylko nie poprawi Twojej finansowej sytuacji, a tylko ją pogorszy. Nagradzanie siebie jest ważne, jednak nie powinno się tego nadużywać. Staraj się rozsądnie oceniać obecną sytuację i ustalać priorytety.

! Inwestowanie nie jest przykrym obowiązkiem, sprawia dużo przyjemności i satysfakcji. Źródłem zysku może być gra na giełdzie, własny blog czy strona www, kolekcja monet, płyt winylowych, win. Możliwości jest wiele i każdy powinien znaleźć coś, w czym będzie się czuł najlepiej.

Poruszone powyżej zagadnienia wymagają dalszego rozwinięcia oraz objaśnienia i właśnie tym będziemy się zajmować w kolejnych wpisach. Musisz jednak pamiętać: mimo, że staramy się jak najrzetelniej omówić każdą kwestię związaną z inwestowaniem lub oszczędzaniem, to jednak żadna z publikacji nie stanowi gotowej recepty na sukces i to przede wszystkim od Ciebie zależy, jak wykorzystasz zdobytą wiedzę.

Zapraszam do dzielenia się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniami. Jeżeli macie jakiekolwiek uwagi lub pytania zachęcam także do kontaktu. A już w kolejnej części zostanie poruszony temat inwestycyjnej edukacji, której nie można nauczyć się w szkole.

Zdjęcie tytułowe: 123rf.com

Poprzedni artykuł15 interesujących pomysłów na prezent dla inwestora
Następny artykułNie tylko finansowe porady Clarka Gryzonia
Serwis macmoney.pl kierowany jest do wszystkich ludzi, którzy interesują się sposobami inwestowania pieniędzy, ich skutecznego pomnażania, szeroko pojętego oszczędzania jak również metodami promowania swojej firmy czy też strony w Internecie. Nie zabraknie także różnego rodzaju ciekawostek ze świata finansów, marketingu, pomysłów na biznes, prawdziwych historii sukcesu, intrygujących wywiadów, quizów oraz konkursów. Pomysł utworzenia strony internetowej poruszającej tematykę finansów pojawił się wiele miesięcy temu. Obecna odsłona MacMoney jest wynikiem kolejnych modyfikacji i ulepszeń początkowego planu na własny biznes. Praca nad tym projektem nie należała do łatwych, kosztowała sporo wysiłku oraz stresu ale również przynosiła ogromną satysfakcję. Mamy nadzieję, że zarazimy Was innym spojrzeniem na finanse i z chęcią będziecie powracać na stronę macmoney.pl.

3 KOMENTARZE

 1. Hmm… u mnie zaczęło się od dema na XTB i dalej to już jakoś poszło. Efekty? W porządku – czekałem, aż będę w stanie wykręcić dobry wynik na demie, a dopiero później wyłożyłem niewielką kwotę na depozyt. I wyszedłem na tym całkiem nieźle. Raczej podchodzę do tematu asekuracyjnie – nie wykładam od razu dużych kwot.

 2. Bardzo podoba mi się to zdanie: „Dokonując jakichkolwiek wydatków warto zastanowić się czy jest to rzecz, która pozwoli w przyszłości na pomnożenie zainwestowanej gotówki, czy też obciąży portfel i z czasem straci na wartości”. Zauważyłam, ze wielu moich znajomych wydaje pieniądze na „bezwartościowe” rzeczy (pasywa), które tylko tracą na wartości. Pod koniec miesiąca mówią, że brakuje im pieniędzy lub muszą się zapożyczać. Świetny artykuł!

  • Cześć Julio 🙂 dzięki za komentarz. Moi znajomi robią dokładnie to samo, zresztą tak jak zdecydowana większość ludzi. Niestety, ale szkoła nie uczy nas tego jak zarządzać pieniędzmi i jak je pomnażać. Uważam to za bardzo duży minus obecnego systemu edukacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here