Najlepsze konto firmowe

6
381
Konto firmowe ING

Najlepsze konto firmowe

Założenie firmowego konta nie jest co prawda wymagane przez prawo w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, ale i tak warto się zastanowić nad jego otwarciem. Właściciel musi nie tylko dokumentować sprzedaż swoich produktów i usług, ale też rozliczać się ze swoich zobowiązań. Zgodnie z prawem, płatności należy dokonywać za pośrednictwem rachunku bankowego, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca lub wartość jednorazowej transakcji wynosi więcej niż 15 tys. euro. Rachunek bankowy jest więc praktycznie niezbędny dla każdego, kto prowadzi swoją działalność. Do rozliczeń można posłużyć się swoim prywatnym kontem, lepiej jednak rozdzielić sprawy prywatne od zawodowych.

Obecnie najlepsze konto dla małych firm oferuje, moim zdaniem, ING Bank Śląski. Konto z Lwem Direct – to o nim mowa, zwyciężyło także w rankingu na „Najlepsze konto firmowe 2014” serwisu money.pl. Aby założyć konto ING dla firm należy kliknąć tutaj. Myślę, że dla każdego przedsiębiorcy najważniejsze są jakość oferowanych usług oraz ich cena. Każda firma na wstępie zobowiązana jest do regulowania najróżniejszych należności: składki w ZUS-ie, opłacenie pracowników, utrzymania biura i strony internetowej, zakup sprzętu albo materiałów do produkcji i wielu innych. Dlatego tak ważne jest ograniczanie kosztów wszędzie tam, gdzie tylko się da. Główną zaletą Konta z Lwem Direct jest przede wszystkim niski koszt jego utrzymania, a konkretnie:

-brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta dla aktywnych klientów* (w przeciwnym razie 9 zł);

-brak opłat za przelewy internetowe w kraju dla aktywnych klientów (w przeciwnym razie 0,90 zł);

-brak opłat za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce;

-brak opłat za przelewy internetowe na rachunek w ING Banku Śląskim oraz na rachunek ZUS i US;

-brak opłat za korzystanie z wpłatomatu banku ING, jeżeli suma wpłat nie przekroczy miesięcznie 50 000 zł;

-7zł miesięcznie za kartę do konta, jeżeli suma transakcji bezgotówkowych dokonanych daną kartą wyniesie mniej niż 300 zł, a jeżeli transakcje bezgotówkowe przekroczą tę kwotę, wtedy za kartę nie jest pobierana opłata.

*Aby zostać aktywnym klientem wystarczy w danym miesiącu kalendarzowym zrobić przelew do ZUS lub US lub uzyskać wpływ na konto min. 2000 zł.

Do minusów należy koszt wpłaty własnej w placówce banku, który wynosi 0,50% kwoty wpłaty + 10 zł. Za przelew wewnętrzny albo krajowy złożony w oddziale banku także będziemy musieli zapłacić jednorazowo 10 zł. Na szczęście te opłaty dość łatwo można ominąć – wystarczy, że gotówka będzie wpłacana we wpłatomacie, a przelew zostanie zrealizowany przez Internet. W tabeli opłat i prowizji można zapoznać się także z kosztami przelewu międzynarodowego, walutowego, sporządzenie odpisu umowy itp.

ING Bank Śląski - najlepsze konto firmowe
ING Bank Śląski – najlepsze konto firmowe

Sam bank należy raczej do rzetelnych i bezawaryjnych. Do tej pory nie spotkałam się z żadną awarią systemu on-line, logowanie działało bez zarzutu, a  z konta nie znikały nagle pieniądze. Pracownicy banku udzielają odpowiedzi na wszystkie pytania, dzięki temu wizyta w placówce lub rozmowa telefoniczna nie są drażniące. Problemu nie powinny także stanowić ewentualne awarie wpłatomatów. Zazwyczaj są one usytuowane tuż obok placówki banku, więc w każdej chwili można wejść do środka i wpłacić gotówkę w kasie (w takiej sytuacji opłata za wpłatę własną nie jest pobierana). Gorzej, gdy maszyna będzie nieczynna w weekend lub w jakikolwiek inny dzień wolny od pracy… Taka sytuacja może jednak zdarzyć w każdym innym banku, dlatego dla bezpieczeństwa lepiej wcześniej zasilić swoje konto.

Obsługa systemu ING BankOnLine jest dość intuicyjna, a co za tym idzie – bardzo prosta. Oprócz standardowych zakładek takich jak „rachunki”, „przelewy”, „pożyczki i kredyty” i „historia” udostępniono kilka innych narzędzi do zarządzania swoim portfelem. O ich przydatności każdy musi zadecydować samodzielnie. Finansometr służy do analizowania wydatków i przychów, chociaż osobiście wolę jednak korzystać z zewnętrznych programów lub notatników. Program bankujesz-kupujesz działa na podobnych zasadach jak Payback. Za każdą płatność dokonaną kartą otrzymujemy pewną ilość punktów, które można później wymienić na konkretny towar. Katalog produktów nie jest zbyt obszerny ale myślę, że ostatecznie każdy znajdzie coś dla siebie: akcesoria dziecięce, kosmetyki, zegarki, bilety, książki itp. Sporym minusem jest fakt, że za większość produktów nie wystarczy zapłacić samymi punktami. Wówczas zakup części z nich staje się najzwyczajniej w świecie nieopłacalny. To jednak nie wpływa na sam koszt utrzymania konta firmowego oraz na jego funkcjonalność.

Konto ING dla przedsiębiorców to z pewnością konto godne polecenia. W rzeczywistości drobne wady, o których wspominałam wcześniej nie rzutują na jego atrakcyjność. Oczywiście po założeniu konta zawsze należy czytać aktualizowany regulamin oraz tabelę opłat i prowizji. Bank ma prawo do zmiany zawartych tam paragrafów, a także do podwyższenia kosztów. W takiej sytuacji klientowi zawsze przysługuje prawo do odstąpienia od umowy.

To nie jest wpis sponsorowany 🙂


Poprzedni artykułRachunek demo, czyli jak zacząć grać na giełdzie?
Następny artykułJak założyć sklep internetowy?
Serwis macmoney.pl kierowany jest do wszystkich ludzi, którzy interesują się sposobami inwestowania pieniędzy, ich skutecznego pomnażania, szeroko pojętego oszczędzania jak również metodami promowania swojej firmy czy też strony w Internecie. Nie zabraknie także różnego rodzaju ciekawostek ze świata finansów, marketingu, pomysłów na biznes, prawdziwych historii sukcesu, intrygujących wywiadów, quizów oraz konkursów. Pomysł utworzenia strony internetowej poruszającej tematykę finansów pojawił się wiele miesięcy temu. Obecna odsłona MacMoney jest wynikiem kolejnych modyfikacji i ulepszeń początkowego planu na własny biznes. Praca nad tym projektem nie należała do łatwych, kosztowała sporo wysiłku oraz stresu ale również przynosiła ogromną satysfakcję. Mamy nadzieję, że zarazimy Was innym spojrzeniem na finanse i z chęcią będziecie powracać na stronę macmoney.pl.

6 KOMENTARZE

  1. To najlepsze konto, z którym i ja miałem do czynienia. Kilka lat temu tam udało się stworzyć kredyt na dobrych warunkach. Aktualnie korzystam jeszcze z mBank. Co o nim można powiedzieć? Dalej warto?

    • Nie, przychody z działalności nie muszą każdego miesiąca wpływać na konto dla firm. Konto można utrzymywać nawet przy braku jakichkolwiek przelewów, wtedy jednak koszt jego prowadzenia wynosi 9zł.

  2. Warto również dodać, że wiele banków zabrania w swoich regulaminach używanie kont prywatnych do celów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Sam jestem klientem ING, posiadam tam zarówno rachunek prywatny jak i firmowy i mogę w 100% potwierdzić ich jakość. Przy swoim wyborze nie kierowałem się tylko kosztem prowadzenia rachunku czy też wykonywania przelewów lecz przede wszystkim niezawodnością systemu bankowego. Swój rachunek prywatny w ING mam od 2007 roku i nigdy nie miałem z nim jakichkolwiek problemów 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here