Jak grać na giełdzie?

2
355

Skuteczna gra na giełdzie wymaga sporej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że niemal każdy może spróbować swoich sił na parkiecie i powoli, ucząc się na swoich błędach, osiągać co raz większe zyski. W trakcie podejmowania decyzji o inwestowaniu swoich funduszy na rynku, warto pamiętać o kilku prostych i podstawowych zasadach, mówiących o tym, jak grać na giełdzie:

1. Nie inwestuj wszystkich oszczędzonych pieniędzy

Każda forma lokowania finansów jest narażona na pewną stratę, dlatego nie powinieneś wystawiać na ryzyko inwestycyjne 100% swojego kapitału. Jeżeli posiadasz 10 000zł. wolnych środków na koncie to tylko część z tej sumy, np. 7 000zł możesz przeznaczyć na grę na giełdzie. Inwestowana kwota jest zawsze zależna m.in. od doświadczenia, awersji do ryzyka, wysokości miesięcznych zarobków oraz kosztów.

2. Dywersyfikuj swój portfel inwestycyjny

Powiedzenie „nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka” jest jednym z najczęściej powtarzanych zdań w świecie finansów. Zróżnicowanie form lokowania kapitału jest jedną z metod zabezpieczania swojego kapitału. Podział ten pozwala na osiągnięcie wyższej stopy zwrotu ze zróżnicowanych inwestycji (papiery wartościowe, lokaty, inwestycje alternatywne itp.) oraz na zmniejszenie ryzyka utraty całej zainwestowanej kwoty. Warto podzielić kwotę 7 000 zł na kilka instrumentów np. 3 000zł na lokatę, 2 000zł na akcje oraz 2 000zł na opcje.

3. Zbuduj mocne fundamenty

Nigdy nie inwestuj w instrumenty finansowe, których działania nie rozumiesz. Nie trzeba być ekspertem w danej dziedzinie, tylko znać trochę więcej niż jej podstawy by zacząć inwestować na giełdzie. Udane inwestycje wymagają wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Spróbuj swoich sił na rachunkach demo, które nauczą Cię podstaw gry na giełdzie bez utraty pieniędzy (należy wspomnieć, że rachunki demonstracyjne posiadają zarówno plusy, jak i minusy). Ponad to zerknij do finansowej literatury: „Zawód inwestor giełdowy” Alexandra Eldera, „Analiza techniczna rynków finansowych” Johna Murphy’ego, „Inteligentny inwestor” Benjamina Grahama.

4. Inwestuj na płynnych rynkach

Unikaj małych rynków, na których jest niska aktywność i duże widełki pomiędzy ceną kupna, a ceną sprzedaży danego waloru. Na płynnym rynku można niemal w każdej chwili otworzyć lub zamknąć swoją pozycję.

5. Nie wchodź w niespokojny rynek

Zajmij ,,długą’’ lub ,,krótką’’ pozycję w momencie, gdy nie ma gwałtownych wahań kursu. Zlecenie stop-loss (automatyczne wyjście z rynku po osiągnięciu ustalonego poziomu kursu), które chroni finanse inwestora, jest mało efektywne przy dużej zmienności.

6. Stawiaj na jakość, nie ilość

Pamiętaj, że celem inwestora jest grać dobrze, a nie grać często. Najważniejsze powinno być przetrwanie na rynku przez długi czas i osiągnięcie stałego przyrostu kapitału.

7. Sporządź plan inwestycyjny na piśmie

Nie podejmuj nagłych decyzji w chwilach, gdy jesteś podatny na działanie tłumu. Nie spiesz się, okazja do zarobku jeszcze wiele razy pojawi się w przyszłości. Przykładowo, Twoi znajomi dzwonią do Ciebie z informacją o możliwości szybkiego zarobku na akcjach danej spółki. Jeżeli nie znasz sytuacji danego przedsiębiorstwa i zaplanowałeś już, w jaki sposób podzielisz swój portfel inwestycyjny, raczej nie powinieneś zmieniać decyzji.

8. Kontroluj swoje inwestycje

Zapisuj informacje o każdej zajętej przez siebie pozycji. Notuj wartość kursu przy wejściu oraz wyjściu, sytuację na rynku, opisz przyczyny podjęcia swojej decyzji oraz emocje, które Tobą kierowały. Spisywanie takich informacji jest pomocne w wyłapywaniu błędów i analizowaniu transakcji.

9. Tnij straty

Zawodowi inwestorzy bardzo szybko likwidują przegrane pozycje. Jeżeli sytuacja na rynku nie potwierdza przeprowadzonej analizy, musisz uciąć straty bez zbędnego zamieszania i emocji. Zgodnie z przyjętymi zasadami, inwestor nie powinien wystawiać na stratę więcej niż 2% swojego kapitału przy jednej transakcji.

Zdjęcie tytułowe: 123rf.com

Poprzedni artykułInwestowanie w akcje
Następny artykułRachunek demo, czyli jak zacząć grać na giełdzie?
Serwis macmoney.pl kierowany jest do wszystkich ludzi, którzy interesują się sposobami inwestowania pieniędzy, ich skutecznego pomnażania, szeroko pojętego oszczędzania jak również metodami promowania swojej firmy czy też strony w Internecie. Nie zabraknie także różnego rodzaju ciekawostek ze świata finansów, marketingu, pomysłów na biznes, prawdziwych historii sukcesu, intrygujących wywiadów, quizów oraz konkursów. Pomysł utworzenia strony internetowej poruszającej tematykę finansów pojawił się wiele miesięcy temu. Obecna odsłona MacMoney jest wynikiem kolejnych modyfikacji i ulepszeń początkowego planu na własny biznes. Praca nad tym projektem nie należała do łatwych, kosztowała sporo wysiłku oraz stresu ale również przynosiła ogromną satysfakcję. Mamy nadzieję, że zarazimy Was innym spojrzeniem na finanse i z chęcią będziecie powracać na stronę macmoney.pl.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here