Jak dodać stronę do wyszukiwarek?

4
1618
Blue global network connection illustration

Dodanie witryny do wyszukiwarek jest bardzo prostym zadaniem i nie zajmuje wiele czasu. Z najnowszych danych wynika, że 93,73% ruchu pochodzi z domeny Google. Następnie jest Bing (2,20%), szukaj.com (0,95%), Yahoo (0,94%), Onet.pl (0,64%), Ask.com (0,38%), WP.pl (0,27%) oraz Interia.pl (0,21%). Pozostałe wyszukiwarki generują zaledwie 0,5%. Wszystkich zainteresowanych statystykami Internetu odsyłam do artykułu pt. Statystyki Internetu, czyli globalna sieć w liczbach.

Ranking domen wyszukiwarek, z których trafiają na polskie witryny internauci łączący się z obszaru Polski.
zdjęcie: Ranking domen wyszukiwarek, z których trafiają na polskie witryny internauci łączący się z obszaru Polski.
źródło: ranking.pl

1.      Jak dodać stronę do wyszukiwarki Google? (93,73%)

Pierwszą wyszukiwarką do jakiej powinniśmy dodać naszą witrynę jest bez wątpienia Google. Pochodzi z niej największa część ruchu (ponad 93%), dlatego też tematowi dodania strony do wyszukiwarki Google został poświęcony oddzielny artykuł (ilustrowany poradnik krok po kroku).

Formularz, który umożliwia dodanie strony do wyszukiwarki Google.
zdjęcie: Formularz, który umożliwia dodanie strony do wyszukiwarki Google.
źródło: gogle.com

2.      Jak dodać stronę do wyszukiwarki Bing? (2,20%)

Dodanie witryny do wyszukiwarki Bing jest bardzo szybkie i proste. W pierwszej kolejności musimy wejść na formularz rejestracyjny. Po jego kliknięciu, wyświetli się nam niżej zaprezentowana strona.

Formularz, który umożliwia dodanie strony do wyszukiwarki Bing.
zdjęcie: Formularz, który umożliwia dodanie strony do wyszukiwarki Bing.
źródło: bing.com

W polu URL (1) wpisujemy adres naszej witryny. W obszarze (2) przepisujemy captche, a następnie klikamy „Prześlij(3). Gdy nasza prośba, dotycząca zaindeksowania nowej strony w wyszukiwarce Bing, zostanie już wysłana, zostaniemy o tym fakcie poinformowani. Na ekranie pojawi się informacja o następującej treści: „Twoje żądanie zostało pomyślnie przekazane”.

Potwierdzenie wysłania zgłoszenia – wyszukiwarka Bing.
zdjęcie: Potwierdzenie wysłania zgłoszenia – wyszukiwarka Bing.
źródło: bing.com

Każdy, kto chce sprawdzić, czy strona została zaindeksowana, musi założyć bezpłatne konto lub też wpisać w pole wyszukiwania: site:nazwastrony.pl (bez spacji po dwukropku).

Jak sprawdzić czy nasza strona została zaindeksowana w wyszukiwarce Bing?
zdjęcie: Jak sprawdzić czy nasza strona została zaindeksowana w wyszukiwarce Bing?
źródło: bing.com

Nasza witryna pojawi się w wynikach wyszukiwania dopiero wtedy, gdy zostanie już zaindeksowana.

Strona została zaindeksowana przez wyszukiwarkę Bing.
zdjęcie: Strona została zaindeksowana przez wyszukiwarkę Bing.
źródło: bing.com

W przypadku nieodpowiednio skonfigurowanego pliku robots.txt lub zbyt małej ilości unikalnego, wartościowego tekstu, może dojść do braku indeksacji.

Strona nie została zaindeksowana przez wyszukiwarkę Bing.
zdjęcie: Strona nie została zaindeksowana przez wyszukiwarkę Bing.
źródło: bing.com

3.      Jak dodać stronę do wyszukiwarki szukaj.com? (0,95%)

Nie mamy możliwości dodania naszej witryny do wyszukiwarki szukaj.com, z tego względu, że nie prowadzi ona własnej bazy danych zaindeksowanych na niej stron. Szukaj.com jest meta wyszukiwarką, która pobiera informacje z czołowych wyszukiwarek, a następnie odpowiednio je filtruje i przedstawia w postaci wyników wyszukiwania. Aby znaleźć się w szukaj.com wystarczy teoretycznie dodać stronę do Google, praktycznie jednak nie daje nam to gwarancji. Algorytm wyszukiwarki wyświetla tylko te dane, które uzna za wartościowe dla użytkownika.

Meta wyszukiwarka szukaj.com
zdjęcie: Meta wyszukiwarka szukaj.com
źródło: szukaj.com

4.      Jak dodać stronę do wyszukiwarki Yahoo? (0,94%)

Zapytania do Yahoo! Search obsługuje od 2009 roku silnik wyszukiwawczy Binga, którego właścicielem jest znany wszystkim Microsoft. Oznacza to, że klikając w link, który pozwala na rejestrację w wyszukiwarce Yahoo zostaniemy przekierowani na stronę Binga (formularz rejestracyjny).

Dodanie strony do wyszukiwarki Yahoo.
zdjęcie: Dodanie strony do wyszukiwarki Yahoo.
źródło: yahoo.com

W celu zarejestrowania witryny, należy postępować zgodnie z instrukcją zawartą w punkcie 2. (Jak dodać stronę do Bing?).

5.      Jak dodać stronę do wyszukiwarek Onet.pl (0,64%), WP.pl (0,27%) i Interia.pl (0,21%)

Polskie wyszukiwarki takie jak WP.pl, Onet.pl oraz Interia.pl nie dysponują swoim własnym silnikiem wyszukiwawczym, tylko korzystają z rozwiązań Google. Aby nasza strona pojawiła się w ich wynikach wyszukiwania, należy dodać jej adres URL zgodnie z punktem 1. pt. Jak dodać stronę do Google?

Onet.pl korzysta z silnika wyszukiwarki Google.
zdjęcie: Onet.pl korzysta z silnika wyszukiwarki Google.
źródło: Onet.pl
Jak dodać stronę do wyszukiwarki Onet.pl (Google)?
zdjęcie: Jak dodać stronę do wyszukiwarki Onet.pl (Google)?
źródło: Onet.pl
WP.pl – silnik Google.
zdjęcie: WP.pl – silnik Google.
źródło: WP.pl
Interia.pl korzysta z rozwiązań wyszukiwawczych dostarczanych przez Google.
zdjęcie: Interia.pl korzysta z rozwiązań wyszukiwawczych dostarczanych przez Google.
źródło: Interia.pl

6.      Jak dodać stronę do Ask.com (0,38%)

Wyszukiwarka Ask.com
zdjęcie: Wyszukiwarka Ask.com
źródło: Ask.com

Ask.com podobnie jak szukaj.com, nie posiada własnych wyników wyszukiwania. Przedstawia jedynie informacje, które znajdują się w innych wyszukiwarkach. Tym samym nie ma możliwości dodania naszej witryny bezpośrednio do ASKa.

Jak dodać stronę do wyszukiwarki Ask.com?
zdjęcie: Jak dodać stronę do wyszukiwarki Ask.com?
źródło: Ask.com

Google zwycięża w rankingu domen oraz silników wyszukiwawczych

W świecie Internetu króluje przede wszystkim wyszukiwarka Google. Dodając stronę tylko do niej samej, zapewnimy sobie 94,85% ruchu (Google 93,73% + Onet.pl 0,64% + WP.pl 0,27% + Interia.pl 0,21% = 94,85%). Dodatkowo, zaindeksowanie strony w Bingu, zapewni nam dodatkowe 3,14% (Bing 2,20% + Yahoo 0,94% = 3,14%). Można więc stwierdzić, że indeksacja naszej witryny w Google oraz Bingu, wygeneruje 97,99% ruchu pochodzącego z wyszukiwarek. Nie uwzględniam tutaj stron typu Ask.com, czy też szukaj.com, które to wykorzystują oraz odpowiednio przetwarzają i filtrują dane między innymi z Google oraz Binga. Warto zapoznać się ze statystykami Internetu, aby nie dać się nabrać na płatne oferty dodania naszej witryny do 100 wyszukiwarek – jest to zwykłe naciąganie nieświadomych klientów.

Zdjęcie tytułowe: 123rf.com

Poprzedni artykułJak dodać stronę do Google? Poradnik krok po kroku
Następny artykułPozycjonowanie stron, czyli dlaczego warto promować witrynę?
Serwis macmoney.pl kierowany jest do wszystkich ludzi, którzy interesują się sposobami inwestowania pieniędzy, ich skutecznego pomnażania, szeroko pojętego oszczędzania jak również metodami promowania swojej firmy czy też strony w Internecie. Nie zabraknie także różnego rodzaju ciekawostek ze świata finansów, marketingu, pomysłów na biznes, prawdziwych historii sukcesu, intrygujących wywiadów, quizów oraz konkursów. Pomysł utworzenia strony internetowej poruszającej tematykę finansów pojawił się wiele miesięcy temu. Obecna odsłona MacMoney jest wynikiem kolejnych modyfikacji i ulepszeń początkowego planu na własny biznes. Praca nad tym projektem nie należała do łatwych, kosztowała sporo wysiłku oraz stresu ale również przynosiła ogromną satysfakcję. Mamy nadzieję, że zarazimy Was innym spojrzeniem na finanse i z chęcią będziecie powracać na stronę macmoney.pl.

4 KOMENTARZE

 1. Opisane dodawanie do szukajni Googla już nie działa. Pozostają dwa wyjścia:
  – podpiąć stronę do Google Search Console i w jej ramach przesłać mapę witryny,
  – umieścić w Internecie trochę linków do strony, to Googlowy robot w końcu ją odwiedzi i zindeksuje.

  • Witam Grześku,
   Bardzo się cieszę, że spodobał Ci się mój poradnik. Mam nadzieję, że pomógł Ci w dodaniu Twojej witryny do wyszukiwarek. Zachęcam Cię także do przeczytania innych tekstów: Artykuły SEO/SEM
   Pozdrawiam 🙂 Maciej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here