Nie tylko finansowe porady Clarka Gryzonia

1
286
Nie tylko porady finansowe Clarka Gryzonia na 2014 rok. ,,W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju''
Nie tylko porady finansowe Clarka Gryzonia na 2014 rok. ,,W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju''

Nie tylko porady finansowe Clarka Gryzonia na 2014 rok. ,,W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju''Nadszedł nowy rok więc niemal we wszystkich mediach pojawiają się podsumowania wydarzeń minionego 2013r., porady finansowe oraz prognozy na kolejnych 12 miesięcy. Zapewne część z Waszych znajomych (a może i Wy sami) dokonują noworocznych postanowień, zerkają na to co zapowiadają horoskopy, słuchają porad ekspertów, którzy podpowiadają w co najlepiej zaangażować swoje środki pieniężne, a czego lepiej unikać. Także na giełdzie, pierwsze dni po noworocznej przerwie zyskują szczególną uwagę wielu byków i niedźwiedzi, szykujących się do kolejnych starć.

Zainspirowani serią komicznych zdarzeń z filmu ,,W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju’’, my także przygotowaliśmy dla Was garść zasad, którymi warto kierować się nie tylko w 2014 roku. Boże Narodzenie i sylwester już za nami, a do kolęd i świątecznych hitów kinowych wrócimy dopiero w grudniu. Mimo to, z rodzinnych przygód Griswoldów wciąż możemy wyciągnąć parę konstruktywnych wniosków.

Pamiętacie scenę, w której nasi bohaterowie wybrali się w podróż po idealne, świąteczne drzewko? Po długiej wędrówce szczęśliwie udało im się je odnaleźć, jednak okazało się, że Clark zapomniał zabrać ze sobą piły do cięcia… A może śmialiście się do łez, gdy to samo żywiczne drzewko, po przecięciu sznurka i rozłożeniu, powybijało okna w salonie? Te i inne wpadki, interpretowane nieco z przymrużeniem oka, stają się niezłą nauczką.

1. Nie wydawaj pieniędzy, których nie posiadasz

Clark Griswold postanowił wybudować basen za pieniądze otrzymane w ramach premii pod koniec roku. Problem jednak w tym, że wcześniej musiał wpłacić sporą zaliczkę, a zamiast wyczekiwanej premii otrzymał kartę klubową. Znajomy obiecał zwrócić pożyczkę, za dwa tygodnie kontrahent powinien spłacić wszystkie należności, a szef najprawdopodobniej przyzna wszystkim podwyżkę? Na wszelki wypadek nie wydawaj tych pieniędzy, zanim gotówka faktycznie nie znajdzie się na Twoim koncie.

2. Unikaj zaciągania szybkich pożyczek gotówkowych i kredytów na mniejsze lub większe przyjemności

Zasada ta jest pewnym rozwinięciem pkt 1. Decyzję o skorzystaniu z tego typu rozwiązań podejmuj w ostateczności, gdy nie masz innej możliwości pożyczenia gotówki, a jest Ci naprawdę potrzebna. Nigdy nie bierz kredytu z myślą o weekendowym wyjeździe za granicę, zakupie nowego smartfona, kolekcji ubrań  lub innych zbędnych wydatkach.

3. Przygotuj się na wypadek niespodziewanego zdarzenia

Zastanawiałeś się nad tym, co zrobisz gdy stracisz pracę, część oszczędności (m.in. przez osłabienie waluty), nasilą się problemy rodzinne, zdrowotne lub nastanie kolejna fala kryzysu? Jednym z podstawowych założeń biznesplanu jest przeanalizowanie zagrożeń i przygotowanie planu działania na wypadek pojawienia się ich w przyszłości. Przypomnij sobie fragment filmu, w którym mała wiewiórka wyskakująca z choinki narobiła sporo zamieszania w domu Griswoldów. Teoretycznie można było się spodziewać, że świeżo ścięte drzewko jest zamieszkiwane przez małego lokatora…

4. Zapisuj wszystko o czym powinieneś pamiętać

Wpadłeś na genialny pomysł, w końcu umówiłeś datę spotkania ze starym znajomym, masz kilka pytań do swojego księgowego, zbliżają się terminy płatności, a może przełożyłeś wizytę u lekarza? Jak najszybciej zanotuj każdą myśl i informację, a także stwórz listę rzeczy do zrobienia. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie zabrać się do dalszej pracy, bez zaprzątania sobie głowy sprawami, o których musisz pamiętać. Tym bardziej, że pamięć bywa zawodna.

5. Nie bój się przyznać do popełnionego błędu

Clark bezskutecznie próbował zapalić 25tys. świątecznych lampek ozdabiających dom, a w poszukiwaniu awarii postanowił przetestować każde światełko po kolei. Dlaczego najpierw nie sprawdził, czy kabel zasilający jest prawidłowo podłączony do gniazdka? Był przekonany, że nie mógłby popełnić tak banalnego błędu. Jeżeli zdarzy Ci się jakiekolwiek potknięcie, nie obawiaj się do tego przyznać nie tylko przed innymi ale też przed samym sobą. Postaraj się je w miarę szybko i sprawnie naprawić, żeby zaoszczędzić swój cenny czas.

6. Pamiętaj o wynagrodzeniu swoich pracowników

Jako pracodawca nie masz lekko, wysokie koszty utrzymania działalności, podatki i składki na ubezpieczenie nie zachęcają do zwiększenia zatrudnienia. Jeżeli jednak decydujesz się na przyjęcie do firmy kolejnych osób, powinieneś zadbać o ich komfort w pracy. Nie chodzi tylko o wysokie zarobki ale przede wszystkim o szacunek, zainteresowanie, dotrzymywanie umów i terminów czy tez dbanie o wystrój biura. Szef Clarka zamiast panem Griswoldem, zwał go panem Gryzoniem, co więcej – w ostatniej chwili wprowadził cięcia i ograniczył premie. Najlepszym przykładem przedsiębiorstwa oferującego komfortowe warunki jest z pewnością Google.

7. Nie ścigaj się z innymi

Unikaj uczestnictwa w sztucznie napędzanej rywalizacji, nie staraj się nikomu niczego udowadniać i pracuj na swój sukces zgodnie z własnym tempem. Wyznacz sobie ambitny cel i wzoruj się na ludziach cieszących się autorytetem, jednak nigdy nie bierz udziału w wyścigu szczurów. Clark był wyjątkowo uparty i z reguły nie rezygnował tak łatwo. Początkowa scena z wyprzedzaniem na jezdni była dość zabawna, jednak w rzeczywistości mogło się to źle skończyć.

8. Przy zakupie mieszkania uważaj na sąsiadów

Sąsiedzi nie są najważniejszym czynnikiem, decydującym o zakupie własnego domu lub mieszkania. Warto jednak rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, kogo będziemy mijać niemal każdego dnia. Chyba nie chcesz mieć za ścianą hucznej imprezy w każdy weekend lub w środku dnia szczelnie zasłaniać okien przed wścibskimi sąsiadami? Ważne jest także bezpieczeństwo domu podczas Twojej nieobecności. Sąsiedzi Griswoldów z pewnością nie mieli z nimi lekko…

9. Rozwiązuj problemy na bieżąco

Nigdy nie zwlekaj z wyjaśnianiem ważnych spraw, rozstrzyganiem sporów i usuwaniem przeszkód, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Problemy nigdy same nie znikną, z czasem mogą tylko stać się jeszcze bardziej uciążliwe i narobić prawdziwych szkód. Staraj się także nie odkładać na później zwykłych czynności – jak najszybciej odpisz na otrzymane e-maile, wykonaj telefon i przygotuj pismo do urzędu.

Kadr z filmu ,,W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju''. Nie tylko finansowe porady na 2014 rok.
Kadr z filmu ,,W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju”. Nie tylko finansowe porady na 2014 rok.

-Miałem to wam powiedzieć jutro ale co tam. Za tę premię wybuduję basen. Oto nasz basen!

-Otwórz kopertę!

-Przepraszam jeśli ostatnio byłem trochę niemiły ale czekałem na ten czek… Żeby zbudować basen na wiosnę, musiałem zapłacić z góry i nie miałem forsy na pokrycie tego czeku.

-Otwórz to draństwo. Werble… Więcej niż oczekiwałeś?

-Opłacone na rok z góry członkostwo klubu ,,Galaretka miesiąca’’…

-Clark, to prezent który starczy na calutki rok!

   Zdjęcie tytułowe: Kadr z filmu ,,W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju’’

Poprzedni artykułOd czego zacząć i w co inwestować?
Następny artykułFinansowa ignorancja Polaków na przykładzie bojkotu LPP
Serwis macmoney.pl kierowany jest do wszystkich ludzi, którzy interesują się sposobami inwestowania pieniędzy, ich skutecznego pomnażania, szeroko pojętego oszczędzania jak również metodami promowania swojej firmy czy też strony w Internecie. Nie zabraknie także różnego rodzaju ciekawostek ze świata finansów, marketingu, pomysłów na biznes, prawdziwych historii sukcesu, intrygujących wywiadów, quizów oraz konkursów. Pomysł utworzenia strony internetowej poruszającej tematykę finansów pojawił się wiele miesięcy temu. Obecna odsłona MacMoney jest wynikiem kolejnych modyfikacji i ulepszeń początkowego planu na własny biznes. Praca nad tym projektem nie należała do łatwych, kosztowała sporo wysiłku oraz stresu ale również przynosiła ogromną satysfakcję. Mamy nadzieję, że zarazimy Was innym spojrzeniem na finanse i z chęcią będziecie powracać na stronę macmoney.pl.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here