Edukacja finansowa kluczem do sukcesu

2
298

Klucz do sukcesu

Podstawowym elementem w drodze do odniesienia inwestycyjnego sukcesu jest edukacja finansowa. Oczywiście można by wymienić jeszcze kilka innych jego składowych takich jak szczęście, znalezienie się we właściwym miejscu we właściwym czasie czy też dobra intuicja. Te jednak zdadzą się na nic, jeżeli inwestor nie będzie posiadał wystarczającej wiedzy i umiejętności. Finansowa edukacja jest niezbędna aby osiągnąć zysk i ograniczyć swoją stratę. W przeciwnym wypadku, bez znajomości danej metody lub segmentu rynków finansowych, inwestowanie będzie przypominać wizytę w kasynie, pełnym losowych (a nawet ustawionych) gier i maszyn.

Pod kontrolą

Na szczęście, każda z inwestycji w odróżnieniu od Jednorękiego Bandyty, mimo ryzyka jakie za sobą niesie, jest w pewnym stopniu zdefiniowana i usystematyzowana, a także podlega regulacjom i trendom panującym na danym rynku.

Co to dokładnie oznacza? Możemy to wyjaśnić choćby na podstawie funkcjonowania giełdy. Każdy z papierów wartościowych posiada odrębną definicję, która m.in. wyjaśnia zasady funkcjonowania i określa sposób w jaki można dokonać jego zakupu lub sprzedaży. Z definicji wynika, że akcje to papiery wartościowe emitowane przez spółkę akcyjną, dzięki którym nabywcy stają się w pewnym stopniu współwłaścicielami danej spółki. Kontrakt terminowy, to natomiast umowa, zobowiązująca dwie strony transakcji do kupna lub sprzedaży danych aktywów, w określonym czasie i po ustalonej wcześniej cenie. Inwestycje na parkiecie regulowane są przez instytucje takie jak Giełda Papierów Wartościowych i Komisja Nadzoru Finansowego, nie ma więc możliwości aby kontrakt terminowy stał się akcją i odwrotnie. Co więcej, ilość akcji danej spółki, znajdująca się w chwili obecnej w obrocie, jest znana i ograniczona. Wprowadzenie zmian w zarządzie, zwiększenie liczby danych papierów wartościowych, split (podział akcji) jest jawne i wcześniej zapowiadane.

W przypadku monet kolekcjonerskich sprawa wydaję się być mniej oczywista, lecz także i one są w pewien sposób regulowane. Przede wszystkim, moneta jest kawałkiem metalu o określonym kształcie, nominale, wadze i zawartości kruszcu. Dodatkowo musi być opatrzona znakiem emitenta, który gwarantuje jej umowną wartość, natomiast instytucją zajmującą się wybiciem pieniądza w Polsce jest tylko i wyłącznie Narodowy Bank Polski. Pozostałe monety, pochodzące z najróżniejszych Skarbców Mennicy, nie są więc w rzeczywistości monetami lecz drogimi medalami. Mimo tych regulacji, w kilkanaście sekund możemy znaleźć w Internecie wyjątkową ofertę zakupu ‘’kolekcjonerskiej niby-monety’’, która przyniesie nam zysk. Na podobną propozycję najłatwiej dadzą się więc nabrać osoby, nie posiadające minimalnej wiedzy o kolekcjonerskich numizmatach.

W tym momencie należy także wyjaśnić wcześniejsze stwierdzenie, mówiące o tym, iż inwestycje podlegają pewnym trendom. Załóżmy, że nie tylko polskie ale i największe światowe rynki zostały opanowane przez byki, trwa hossa (inaczej trend wzrostowy), ceny na giełdach pną się górę, osiągając co raz to wyższe poziomy. Nastroje są optymistyczne ze względu na dobre wskaźniki ekonomiczne i gospodarcze ożywienie. Temu trendowi podlegają także ceny surowców, a co za tym idzie – ceny srebrnych monet kolekcjonerskich (pamiętaj jednak, że cena kruszcu jest jednym z wielu czynników, wpływających na wartość numizmatu!). W takiej sytuacji najwięcej zyskują inwestorzy, którzy wcześniej ruszyli na zakupy, a tracą ci, którzy spodziewali się mniejszych lub większych spadków.

Solidna edukacja finansowa

Powyższe przykłady są tylko mikroskopijną częścią tego, jak działają poszczególne metody inwestycyjne. Jak więc widzisz, inwestowanie nie jest strzałem w ciemno i istnieją sposoby na dokonanie realnych prognoz co do kształtowania się cen w przyszłości. Do tego jednak niezbędna jest edukacja finansowa od podstaw, która wymaga czasu. Jeżeli nigdy wcześniej nie poświęcałeś finansom zbyt wiele uwagi i nie do końca rozumiesz, w jaki sposób można zarobić na konkretnej inwestycji, swoją naukę powinieneś zacząć od ekonomicznego elementarza. Zapoznanie się z podstawowymi elementami gospodarki, pomoże Ci lepiej zrozumieć mechanizmy w niej zachodzące, a co za tym idzie –  na dokonanie jak najbardziej udanych transakcji kupna i sprzedaży. Zapewne trudno byłoby podjąć właściwą decyzję co do ulokowania swoich pieniędzy w banku, bez zrozumienia takich pojęć jak procent składany, kapitalizacja czy też podatek Belki. Ważne jest także oszacowanie ryzyka danej inwestycji oraz analiza jej opłacalności. W chwili obecnej, gdy oprocentowanie lokat wynosi ok. 3%, pożyczenie swoich pieniędzy bankowi będzie stosunkowo bezpieczne lecz niezbyt korzystne.

Pamiętasz znienawidzone przez siebie lekcje chemii, geografii albo historii? Przedmiot sam w sobie może i nie byłby taki zły ale bardzo surowa i niezbyt miła nauczycielka wywołała u Ciebie niechęć do nauki. W takiej sytuacji zapewne niewielka ilość osób przyłoży się do kolejnych prac domowych i sprawdzianów, zwłaszcza gdy podana literatura będzie niezrozumiała i nieciekawa. Na szczęście, decyzję o rozpoczęciu edukacji poza murami szkoły podejmujemy samodzielnie i to my wybieramy sposób na pomnażanie posiadanej gotówki. Warto więc uczyć się tego, co nas interesuje i nie zniechęcać się do finansów już na samym początku. Należy także pamiętać, że jest to proces długotrwały i przeczytanie kilku książek, czy też uczestniczenie w webinariach nie stanowi gotowej recepty na sukces. Początkujący inwestorzy bardzo często mają złudzenie, iż posiadana przez nich wiedza będzie wystarczająca by zacząć odnosić spektakularne zyski. Tak się jednak nie dzieje i po stracie swoich oszczędności, znaczna część z nich rezygnuje z dalszych inwestycji. Tylko solidna edukacja, praktyka oraz nabyte umiejętności pozwolą na odniesienie sukcesu.

Zdjęcie tytułowe: www.123rf.com

Poprzedni artykułFinansowa ignorancja Polaków na przykładzie bojkotu LPP
Następny artykułFirma na Facebooku, czyli jak założyć i skonfigurować profil
Serwis macmoney.pl kierowany jest do wszystkich ludzi, którzy interesują się sposobami inwestowania pieniędzy, ich skutecznego pomnażania, szeroko pojętego oszczędzania jak również metodami promowania swojej firmy czy też strony w Internecie. Nie zabraknie także różnego rodzaju ciekawostek ze świata finansów, marketingu, pomysłów na biznes, prawdziwych historii sukcesu, intrygujących wywiadów, quizów oraz konkursów. Pomysł utworzenia strony internetowej poruszającej tematykę finansów pojawił się wiele miesięcy temu. Obecna odsłona MacMoney jest wynikiem kolejnych modyfikacji i ulepszeń początkowego planu na własny biznes. Praca nad tym projektem nie należała do łatwych, kosztowała sporo wysiłku oraz stresu ale również przynosiła ogromną satysfakcję. Mamy nadzieję, że zarazimy Was innym spojrzeniem na finanse i z chęcią będziecie powracać na stronę macmoney.pl.

2 KOMENTARZE

    • Cześć Marku! Zgadzam się z Tobą w 100%, a nawet i w 10000000% 🙂 Każdy człowiek musi wziąć odpowiedzialność za siebie i zacząć edukować się finansowo. Nie mam tutaj na myśli kończenia studiów z zakresu finansów czy też bankowości, lecz naukę podstawowej edukacji finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here