Banknot 500 zł – NBP wprowadza do obiegu nowe polskie pieniądze

2
1755

Nowy banknot 500 zł - NBP wprowadza do obiegu nowe polskie pieniądze

 Banknot 500 zł – NBP wprowadza do obiegu nowe polskie pieniądze

NBP w 2017 roku planuje wprowadzić do obiegu nowy banknot 500 zł . Dodatkowo warto nadmienić, że na początku kwietnia 2014 roku do obiegu trafiły nowe polskie banknoty, których emitentem jest również Narodowy Bank Polski. Nie różnią się one znacząco od tych, których emisja rozpoczęła się w 1995 roku, czyli zaraz po denominacji pieniądza. Głównymi zmianami zabezpieczeń w zmodernizowanych banknotach są: pas opalizujący, królewska rozeta oraz litera zmieniająca kolor, wzbogacony znak wodny, a także nitka zabezpieczająca, czy też uzupełniający się druk obustronny. Sam wzór banknotów zaprojektowanych przez Andrzeja Heidricha, pozostał bez większych poprawek.

Głównym elementem, który uległ zmianie, jest podpis Prezesa NBP, z Hanny Gronkiewicz-Waltz na Marka Belkę, który to obecnie piastuje ten urząd. Dodatkowo, nowe pieniądze różnią się od tych starych kolorem, ponieważ te wyemitowane w 2014 roku są jaśniejsze. Produkcja nowych banknotów odbyła się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i trwała przez kilka miesięcy. Do września 2013 roku szczegóły wprowadzonych zmian były objęte tajemnicą – miało to na celu zminimalizowanie ryzyka fałszerstwa. Podjęcie decyzji związanej z modernizacją banknotów spowodowane było przez bardzo dynamiczny rozwój technologiczny, który nastąpił na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Poza tym, dzięki wprowadzeniu nowych zabezpieczeń spadnie także koszt produkcji pojedynczego banknotu. Co ciekawe, Polska nie wprowadzała zmian zabezpieczeń swojej waluty przez ok. 18 lat. Jest to stosunkowo długi okres, gdy porówna się go z polityką monetarną innych europejskich Banków Centralnych, które według danych wprowadzają nowe zabezpieczenia średnio co 8 lat. Na dodatek, wprowadzenie nowych zabezpieczeń pieniędzy jest także informacją na temat tego, że nie prędko wejdziemy do strefy euro.

Zabezpieczenia nowych polskich banknotów

Najbardziej charakterystycznymi elementami zabezpieczającymi nowe banknoty są:

A. Pas opalizujący – nowe zabezpieczenie.

B. Królewska litera oraz rozeta zmieniająca kolor (farba zmienna optycznie) – nowe zabezpieczenie, które występuje tylko w banknotach o nominale 50 oraz 100 złotych.

C. Wzbogacony znak wodny – zmodernizowane zabezpieczenie.

D. Nitka zabezpieczająca – zmodernizowane zabezpieczenie.

E. Widok w ultrafiolecie – zmodernizowane zabezpieczenie.

F. Uzupełniający się druk obustronny (recto-verso) – zmodernizowane zabezpieczenie.

G. Efekt kątowy – dotychczasowe zabezpieczenie.

H. Mikroskopijne napisy – dotychczasowe zabezpieczenie.

Wygląd zmodernizowanych polskich banknotów o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych

Poniżej znajdują się zdjęcia wszystkich polskich banknotów. Na grafikach umiejscowiono cyfry od 1 do 7, które oznaczają położenie najważniejszych zabezpieczeń w nowych pieniądzach. Co ważne, banknoty o nominałach 50 oraz 100 złotych posiadają zamiast 5 zabezpieczeń, aż 7. Nie wliczam w to elementów wypukłych, które są wyczuwalne przy dotyku. Więcej na temat nowych, jak również zmodernizowanych zabezpieczeń, można przeczytać na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego. Polski emitent udostępnił również bezpłatną mobilną aplikację o nazwie NBPSafe, która prezentuje zabezpieczenia polskich pieniędzy.

Banknot o nominale 10 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, przedstawiający portret księcia Mieszka I.
Zdjęcie: Banknot o nominale 10 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, przedstawiający portret księcia Mieszka I.
Źródło: NBP
Banknot o nominale 10 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami
Zdjęcie: Banknot o nominale 10 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.
Źródło: NBP
Banknot o nominale 20 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, przedstawiający portret króla Bolesława I Chrobrego.
Zdjęcie: Banknot o nominale 20 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, przedstawiający portret króla Bolesława I Chrobrego.
Źródło: NBP
Banknot o nominale 20 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami
Zdjęcie: Banknot o nominale 20 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.
Źródło: NBP
Banknot o nominale 50 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, przedstawiający portret króla Kazimierza III Wielkiego
Zdjęcie: Banknot o nominale 50 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, przedstawiający portret króla Kazimierza III Wielkiego.
Źródło: NBP
Banknot o nominale 50 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami
Zdjęcie: Banknot o nominale 50 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.
Źródło: NBP
Banknot o nominale 100 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, przedstawiający portret króla Władysława II Jagiełły
Zdjęcie: Banknot o nominale 100 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, przedstawiający portret króla Władysława II Jagiełły.
Źródło: NBP
Banknot o nominale 100 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.
Zdjęcie: Banknot o nominale 100 złotych, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.
Źródło: NBP

Banknot o nominale 200 PLN

Jako jedyny, bez zmian pozostanie banknot o nominale 200 złotych. Podyktowane jest to przede wszystkim tym, że jego żywotność jest całkiem spora, a na dodatek występuje go zbyt mało w obiegu, aby proces jego wymiany był opłacalny i uzasadniony ekonomicznie. Narodowy Bank Polski szacuje, że niskie nominały zostaną zastąpione na nowe w przeciągu kilkunastu miesięcy (licząc od początku kwietnia 2014 roku). Czas ten wynika z ich faktycznego okresu życia na rynku. Pieniądz papierowy jest znacznie bardziej podatny na uszkodzenia, niż ten wybijany ze stopu metali.

Banknot o nominale 200 złotych, przedstawiający portret Zygmunta I Starego.
Zdjęcie: Banknot o nominale 200 złotych, przedstawiający portret Zygmunta I Starego.
Źródło: NBP
Banknot o nominale 200 złotych.
Zdjęcie: Banknot o nominale 200 złotych.
Źródło: NBP

AKTUALIZACJA 15.04.2016r.:

Nowe 200 PLN

W lutym 2016r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot o nominale 200 zł. Na tę zmianę musieliśmy czekać dobrych kilkanaście miesięcy. Na chwilę obecną banknot 200 zł jest najwyższym nominałem. Został on wyposażony w najbardziej zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, m.in. w nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej (dynamiczna zmiana koloru ze złotego do zielonego). Podobnie jak w przypadku niższych nominałów, projekt graficzny banknotu o nominale 200 zł nie uległ znaczącej zmianie. Zastosowanie nowych i ulepszonych zabezpieczeń spowodowało, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji będą widoczne gołym okiem.

Więcej informacji, dotyczących nowych 200 zł można zobaczyć na oficjalny filmie NBP pt. „Zmodernizowane 200 PLN – spot„.

Nowe 200 PLN - Nowy, zmodyfikowany banknot o nominale 200 złotych, przedstawiający portret Zygmunta I Starego
Zdjęcie: Nowe 200 PLN – nowy, zmodyfikowany banknot o nominale 200 złotych, przedstawiający portret Zygmunta I Starego Źródło: NBP
Nowe 200 PLN
Zdjęcie: Nowe 200 PLN Źródło: NBP

Termin ważności starych banknotów

Na koniec warto wspomnieć o dwóch bardzo istotnych kwestiach. Po pierwsze o tym, że wszystkie dotychczasowe polskie banknoty nie tracą swojej ważności jako środka płatniczego – pozostają one ważne bezterminowo. Po d drugie, Narodowy Bank Polski nadal nie wprowadzi do obiegu banknotu o nominale 500 PLN, przedstawiającego portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej (Jagiełło). Niewiele osób zapewne pamięta, że NBP zamierzało wyemitować banknot 500 złotowy już w 1995 roku. Wycofano się jednak z tego pomysłu po przeprowadzeniu analiz ekonomicznych, które to udowodniły bezzasadność stosowania tak wysokiego jak na tamte czasy nominału.

Banknot o nominale 500 złotych, przedstawiający portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej (Jagiełło). (NIGDY NIE WPROWADZONY DO OBIEGU).
Zdjęcie: Banknot o nominale 500 złotych, przedstawiający portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej (Jagiełło). (NIGDY NIE WPROWADZONY DO OBIEGU).
Źródło: NBP

AKTUALIZACJA 15.04.2016r.:

Nowy banknot 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego

NBP podał do publicznej wiadomości informację na temat tego, że prawdopodobnie w 2017 r. zostanie wprowadzony do obiegu nowy polski banknot o nominale 500 zł. Nie będzie on jednak przedstawiał portretu królowej Jadwigi Andegaweńskiej (Jagiełło), lecz wybitnego polskiego króla Jana III Sobieskiego. W pierwszej fazie Narodowy Bank Polski planuje wykorzystać nowy banknot 500 zł głównie jako tzw. „zapas strategiczny”. NBP odłoży w swoich skarbcach pewną ilość nowego banknotu 500 zł, na wypadek nagłego i wzmożonego popytu na gotówkę.

Nowy banknot 500 zł, przedstawiający portret króla Jana III Sobieskiego.
Zdjęcie: Nowy banknot 500 zł, przedstawiający portret króla Jana III Sobieskiego. Źródło: NBP

Zdjęcie tytułowe: NBP

Poprzedni artykułJak założyć sklep internetowy?
Serwis macmoney.pl kierowany jest do wszystkich ludzi, którzy interesują się sposobami inwestowania pieniędzy, ich skutecznego pomnażania, szeroko pojętego oszczędzania jak również metodami promowania swojej firmy czy też strony w Internecie. Nie zabraknie także różnego rodzaju ciekawostek ze świata finansów, marketingu, pomysłów na biznes, prawdziwych historii sukcesu, intrygujących wywiadów, quizów oraz konkursów. Pomysł utworzenia strony internetowej poruszającej tematykę finansów pojawił się wiele miesięcy temu. Obecna odsłona MacMoney jest wynikiem kolejnych modyfikacji i ulepszeń początkowego planu na własny biznes. Praca nad tym projektem nie należała do łatwych, kosztowała sporo wysiłku oraz stresu ale również przynosiła ogromną satysfakcję. Mamy nadzieję, że zarazimy Was innym spojrzeniem na finanse i z chęcią będziecie powracać na stronę macmoney.pl.

2 KOMENTARZE

    • Interesujący pomysł 🙂 Niestety sądzę, że NBP raczej z niego nie skorzysta. A tak przy okazji, to nie wiem czy wiesz, ale już za niedługo mają być nowe banknoty o nominale 500 PLN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here