Statystyki Internetu czyli globalna sieć w liczbach

2
674
Statystyki Internetu czyli globalna sieć w liczbach
Statystyki Internetu czyli globalna sieć w liczbach

Statystyki Internetu czyli globalna sieć w liczbach

Jeszcze niespełna kilkanaście lat temu wiele osób sądziło, że Internet nie stanie się tak popularny jak to ma miejsce teraz. Mała ilość stron, bardzo drogi dostęp do sieci, kosztujący kilkadziesiąt groszy za minutę, wolne łącza, czy ogólny strach przed nieznanym nie działały na jego korzyść. Dawne strony także nie były zbyt przyjazne użytkownikom, nie powalały swoim wyglądem czy funkcjonalnością. Sprawne wyszukanie interesujących nas informacji wcale nie było takie proste. Dopiero założona 4 września 1998r. przez Larry’ego Page’a i Siergieja Brina firma Google zrobiła pierwszy krok w stronę usprawnienia Internetu. Nowa wyszukiwarka pozwoliła na szybkie indeksowanie powstających treści oraz na ich łatwiejsze odnalezienie.

Globalna sieć kiedyś i dziś czyli statystyki Internetu

            Według danych firmy Netcraft Ltd., zajmującej się świadczeniem usług bezpieczeństwa w Internecie oraz jego analizą, w grudniu 2013r. w sieci znajdowało się 861 023 217 stron internetowych. Miesiąc później – w styczniu 2014r. było ich już 861 379 152 i tym samym zanotowano wzrost na poziomie 355 935 witryn. Co prawda na chwilę obecną aktywnych stron, tj. regularnie aktualizowanych jest ponad 4 razy mniej, ale wynik ten i tak jest imponujący. Dla porównania warto wspomnieć, że w sierpniu 1995 roku na świecie było tylko 19 732 stron. Prawdziwy boom rozpoczął się w grudniu 2010 roku po przekroczeniu okrągłej liczby 250 milinów. W czasach, gdy w całym Internecie jest ponad 860 milionów stron, a ludzie z powodu pośpiechu oraz braku czasu potrzebują szybkiego dostępu do informacji, tylko dobrze wypromowane witryny mają szansę osiągnąć pożądaną oglądalność.

Liczba stron internetowych według danych firmy Netcraft Ltd.
zdjęcie: Liczba stron internetowych według danych firmy Netcraft Ltd.
źródło: news.netcraft.com

Google liderem wyszukiwarek

           W styczniu 2007 roku w Polsce 83% wizyt stron internetowych rozpoczynało się wejściem z wyszukiwarki Google. Wynik ten był co kwartał poprawiany i rok później przekroczono próg 90%. Od tamtej pory Google nie zanotowało niższej wartości. Maksimum odnotowano na poziomie 95,39% i miało to miejsce w kwietniu 2011r. W chwili obecnej z domeny Google zaczyna się ponad 92% wszystkich wizyt, rozpoczętych wejściem z wyszukiwarek na serwisy objęte badaniem gemiusTraffic. Reszta konkurencji jest daleko w tyle – na drugiej pozycji znajduje się Bing (2,15%) oraz Yahoo (1,78%), a pozostali nie osiągają nawet wyniku 1%. Tym samym kolos z Mountain View jest niekwestionowanym liderem na świecie i nie zapowiada się na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie. Dlatego też pozycjonowanie strony powinno się rozpocząć w wyszukiwarce Google i na niej należałoby poprzestać. Płacenie firmom za promowanie naszej strony w Bingu, Yahoo, Onet, Interii czy WP mija się z celem i można potraktować tak wydane pieniądze jako niepotrzebną stratę.

Ranking domen wyszukiwarek z których trafiają na polskie witryny internauci łączący się z obszaru Polski
zdjęcie: Ranking domen wyszukiwarek z których trafiają na polskie witryny internauci łączący się z obszaru Polski
źródło: ranking.pl

Wielkość ruchu z Google

            W dzisiejszych czasach wielu ludzi używa Internetu do znalezienia interesujących ich informacji – szukamy tam dosłownie wszystkiego. Każdego dnia dodawane są do wyszukiwarek dziesiątki milionów nowych stron i informacji. Jedne są bardziej wartościowe dla czytelników, a  inne mniej.  Aby móc starać się o pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania czyli inaczej SERPach (Search Engine Results Page), oferowana przez nas treść musi być wysokiej jakości. W swoim raporcie, firma Chitika Inc. na podstawie przeanalizowanej przez siebie dużej ilości zapytań przedstawiła dane dotyczące klikalności, jaką uzyskują poszczególne pozycje w wynikach wyszukiwania.

Klikalność jaką uzyskują strony zajmujące poszczególne pozycje w wynikach wyszukiwania
zdjęcie: Klikalność jaką uzyskują strony zajmujące poszczególne pozycje w wynikach wyszukiwania
źródło: Chitika Inc.
Jaki procent ruchu z wyszukiwarki Google przypada na pierwszą stronę wyników wyszukiwania oraz kolejne
zdjęcie: Jaki procent ruchu z wyszukiwarki Google przypada na pierwszą stronę wyników wyszukiwania oraz kolejne
źródło: Chitika Inc.

Z zamieszczonego powyżej wykresu kołowego widzimy, że na pierwszą stronę wyników wyszukiwania (TOP 10) przypada ponad 90% całego ruchu. Kolejna strona (Page 2) jest odwiedzana tylko przez niecałe 5% internautów. Następne pozycje można pominąć ze względu na zbyt mały ruch.

Pozycja w wynikach wyszukiwania a współczynnik klikalności CTR
zdjęcie: Pozycja w wynikach wyszukiwania a współczynnik klikalności CTR
źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Chitika Inc.

Z danych zawartych w tabeli możemy wywnioskować, że współczynnik klikalności dla stron z pierwszych trzech miejsc wyników wyszukiwania stanowi ponad 60% całości. Top 5 zabiera ponad 75%, natomiast pierwsza dziesiątka aż 98%. Wszystkich zainteresowanych tematem jaki CTR daje pozycja w wynikach wyszukiwania, zachęcam również do odwiedzenia strony Mariusza Gąsiewskiego.

Być albo nie być…

            Przytoczone dane mówią same za siebie. Jeśli nie ma Ciebie na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, to jesteś dla innych prawie niewidoczny. Bardzo często ludzie przeglądają tylko pierwszą stronę i jeśli nie znajdą tego czego szukali, to zmieniają wpisaną przez siebie frazę. Im wyżej jesteś w SERPach, tym na większą oglądalność możesz liczyć. Duża liczba odwiedzin strony www oraz dobrze dobrane słowa kluczowe wpływają na ilość wyświetlanych i klikanych reklam, a także na zwiększenie sprzedaży oferowanych produktów. Dlatego też tak ważne w dzisiejszych czasach jest posiadanie dobrej jakości mocnych linków, pochodzących z różnych źródeł oraz dobrze prowadzone pozycjonowanie. Najbardziej liczącymi się pozycjami jest pierwsza trójka, która daje ponad 60% całego ruchu. Jeśli chcesz aby Twoja strona była widoczna i chętnie odwiedzana, nie możesz pozwolić sobie na to, abyś wypadł poza pierwszą stronę wyników wyszukiwania najpotężniejszej wyszukiwarki na świecie.

Zdjęcie tytułowe: 123rf.com

Poprzedni artykułFirma na Facebooku, czyli jak założyć i skonfigurować profil
Następny artykułJak pozycjonować stronę? Ranking czynników SEO
Serwis macmoney.pl kierowany jest do wszystkich ludzi, którzy interesują się sposobami inwestowania pieniędzy, ich skutecznego pomnażania, szeroko pojętego oszczędzania jak również metodami promowania swojej firmy czy też strony w Internecie. Nie zabraknie także różnego rodzaju ciekawostek ze świata finansów, marketingu, pomysłów na biznes, prawdziwych historii sukcesu, intrygujących wywiadów, quizów oraz konkursów. Pomysł utworzenia strony internetowej poruszającej tematykę finansów pojawił się wiele miesięcy temu. Obecna odsłona MacMoney jest wynikiem kolejnych modyfikacji i ulepszeń początkowego planu na własny biznes. Praca nad tym projektem nie należała do łatwych, kosztowała sporo wysiłku oraz stresu ale również przynosiła ogromną satysfakcję. Mamy nadzieję, że zarazimy Was innym spojrzeniem na finanse i z chęcią będziecie powracać na stronę macmoney.pl.

2 KOMENTARZE

    • Witaj Aniu,
      Ciesze się, że napisałaś. Jeżeli masz chwilę, to polecam Ci zapoznać się ze wszystkimi wpisami z zakresu SEO/SEM. Na pewno nie pożałujesz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here